Ingyenes? Fizetős? Gutenberg? Page Builder? Rengeteg irányba lehet elindulni és mindegyik lehet a sikerhez vezető út. Eredjünk a legjobb WordPress sablonok nyomába és nézzük meg, melyikből tudod kihozni a legtöbbet hobbid, vagy vállalkozásod számára.
Mi a sablon?
1) Mielőtt sablont választanál
A WordPress egy rendkívül összetett gépezet, ami sok kis elem olajozott működése esetén tud igazán hasznos társad lenni. Ha még nem választottál magadnak tárhelyet, akkor mindenképp ezzel kezd, mert a legdrágább anyagból kreált vár is elsüllyed, ha homokra van építve.
Mostanra már biztosan tudod, mi az a WordPress, akár már a telepítésén is túl jutottál, és elvégezted a legfontosabb alapbeállításokat is. Itt az ideje eldönteni, hogy mi fogja megjeleníteni a honlapodra szánt tartalmakat: egy sablon pontosan ezért felel.
Ahogy a bővítmények tengerében el lehet merülni, úgy a sablonok erdejében is könnyű elveszni. Ebben a cikkben szeretnék segíteni neked, hogy biztos, a számodra legmegfelelőbb darabot tudd választani: legyen az fizetős, ingyenes, Gutenberg, vagy Page Builder.
2) Mitől jó egy WordPress sablon?
Van jó pár szempont, amiknek minden sablonnak meg kell felelnie, különben csak a baj lesz vele. Hosszútávon biztos, de akár rövidtávon is.
Nézzük meg részletesen, mik ezek a feltételek:
Fejlesztő cég:
- Járj alaposan utána ki áll a sablon mögött. Ha nem cég van mögötte, hanem egyetlen személy, akkor jobb ha sarkon fordulsz.
- Nézd meg, hogy középhosszú távon mik a terveik a termékeikkel. Sablont nem csak a mának veszel, hanem szeretnéd 4-5 év múlva is használni. Ha nincs meghatározott irány a fejlesztők oldaláról, akkor fenáll a veszélye annak, hogy nem lesz megfelelő számodra a jövőben.
- Garancia vállalás, ha nem vállalnak garanciát a termékükre, akkor futi! 🙂
- Természetesen szintén érdemes ügyfélvéleményeket nézni a fejlesztő brigádról, több forrásból is. Esetleg szakértők véleményét kérni.
személyreszabhatóság, fejleszthetőség:
- Sok sablont egyetlen célra fejelsztenek. Ez nem feltétlenül baj, de nem árt tisztában lennie azzal, hogy mennyire alakítható a funckionalitása.
- Léteznek olyan darabok, amik minimális kódolást igényelnek, hogy saját szájízed szerint alakíthasd. Járj utána ennek is, amennyiben fontos neked a teljes kontroll.
- Mindenképpen lehessen belőle webáruházat varázsolni, ha a szükség úgy hozza. A WooCommerce kompatibilitás kötelező.
Mobilbarát kialakítás, reszponzív mgejelenés
- Ez 2025-ben alap. Az, hogy a honlapod kultúráltan jelenhessen meg minden kijelző méreten, elengedhetetlen funckiója egy sablonnak.
- Vannak olyan darabok, amik már alapból reszponzívak (lesz konkrét példa késöbb a cikkben), de bizony van, ahol neked kell beállítgatni.
stabilitás, akadálymentesítés, támogatás
- Egy sablonnak gyorsnak, stabilnak kell lennie: ezt leginkább a kódolás tisztasága befolyásolja.
- Egy jó sablon felhasználóbarát. Ezért is írtam, hogy menekülj, ha valaki egyedül fejleszt, mert ez nem egyemberes feladat. Itt nem csak a programozói tudásról van szó, hanem arról is, mi kerül kódolásra (UI, UX szempontok). Aki mindenhez ért, az semmihez nem ért igazán.
- Folyamatos fejlesztés, hibajavítás: ez is egy kritikus pont. Amihez nem nyúltak hozzá minimum 1 éve, de inkább fél, azt jobb elfelejteni.
- Legyen akadálymentes a választott sablon. Ajánlom Verdes Tamás írását az akadálymentes honlapokról.
- Legyen jó dokumentáció. Nem, nem csak a fejlesztőknek, hanem neked, felhasználónak is. Az új mosogatógépednél is az az első, hogy elolvasod a használati utasítást.
- Hasznos, ha van fejlesztői/támogatói közösség. A jó minőségű sablonokhoz sokan fejlesztgetnek egyedi kis apróságokat, és megannyian elmerülnek a használatukban. Így könnyen tudsz megoldást találni komolyabb problémákra is, nem kell mindent neked kiokoskodnod.
Mi a különbség egy fizetős és ingyenes sablon között?
1) Mi a cél?
Az, hogy valami fizetős még nem feltétlenül jelenti azt, hogy hasznosabb lesz számodra, mint az ingyenes. Amikor sablont választasz az első az legyen, hogy felméred az igényeidet:
- Szeretnél tenni egy próbát, megismerkedni a WordPress-szel?
- Csak egy hobbi blogot szeretnél, ahol kiirhatod magadból, ami benned van?
- Egy üzleti honlapra van szükséged, amin keresztül a szolgáltatásodat népszerűsíted, értékesíted?
- Egy webshopra, amivel 10-20, 1000-2000 terméket árusítasz?
Legyen meghatározva, mire szeretnéd most, és 1-2 éven belül használni a weboldalad. Ki tudja? Lehet, hogy a hobbi blogod 2 év alatt egy webshoppá érik. 🙂 Egy időtálló sablon sok pénzt takarít meg neked hosszútávon.
2) Az ingyenes sablonok
Az ingyenes sablonokat nem üzleti célra hozzák létre. Pont. Aki üzleti honlapot szeretne magának – azaz pénzt akar keresni vele – az lapozzon, avagy görgessen is tovább, mert ez a rész nem neki szól.
Az ingyenes sablonok a WordPress-szel ismerkedni vágyóknak, vagy hobbi oldalaknak lehet tökéletes alapja…egy ideig. Miért nem tudom ajánlani jószívvel a használatukat? A fejezet végén kifejtem, de tanácsot is adok, ha mégis mellettük tennéd le a voksod.
ELŐNY:
- Az evidenciáig és ne tovább: ingyenesek. Egy magára valamit is adó fizetős sablon elkér magáért 20-30 ezer forintot. Te ezt most megspóroltad magadnak, igazából ez az egyetlen amit nyertél (átmenetileg). Nézzük a hátrányokat, az a lista hosszabb lesz! 🙂
hátrányok:
- Valószínűleg nem kapsz garanciát a fejlesztő(k)től.
- Nem valószínű, hogy van mögötte üzleti terv, így kétséges, hogy meddig lesz karbantartva, fejlesztve.
- Lehet, hogy csak csali, és egy alapverziót kapsz, az igazán hasznos funkciókat pedig meg kell késöbb venned. Az olcsón bérelhető honlapok/webshopok hasonló elven működnek….meg a drágák is. 😀
- Könnyen előfordulhat, hogy egyetlen célra lett megírva és nem tudod a funckionlaitását bővíteni.
- Nagy eséllyel nincs hozzá rendes dokumentáció (használati utasítás) és közösség, akik segítenek ha elakadnál.
- Amennyiben hosszútávban gondolkozol, és természetesen abban gondolkozol, akkor nem fogsz örülni, amikor 2 év múlva újra kell építened az egész honlapodat, mert nem tudsz belőle például webshopot csinálni.
mikor tudom jó szívvel ajánlani?
Leginkább akkor, ha szeretnél megismerkedni a WordPress-szel. Megnézni, mit tud, hogyan tudja, milyen vele dolgozni. Amint kialakult benned az elhatározás, hogy a WordPress-szel mész tovább, érdemes rászánnod azt a 20-30 ezer forintot egy rendes sablonra.
Legyen az hobbi blog vagy üzleti oldal, esetleg webshop, meg fogod köszönni magadnak a döntést 1-2 év múlva.
Mégis, melyik ingyenes sablont érdemes használni?
Az egyik, amit ajánlani tudok, azok a WordPress fejelsztő csapat saját ingyenes darabjai a „Twenty Twenty” széria. Ezen kívül még ott van az OceanWP, illetve a GeneratePress. Az utóbbi jó példája annak, amit már az előbb írtam, hogy van fizetős verziója is.
Kicsit kevésnek érzed a felhozatalt? Olvasd el Jobbágy András írását, ahol 100 ingyenes sablon között segít eligazodni.
3) A fizetős sablonok
Pusztán azért mert fizetsz érte, még nem feltétlenül kapsz minőséget is. Simán belefuthatsz abba, hogy a 20-30 ezres sablonod rosszabb minőségű, mint egy ingyenes.
Nem fogom külön leírni mik az előnyei egy fizetős sablonnak, hiszen már tudod. Az alábbi sorokban bemutatom mi lehet még döntő különbség a fentebb leírtakon kívül, és hol, milyen sablont érdemes vásárolnod.
A költséghatékony holnap szogláltatásommal például adok egy prémium sablont, plusz még egy szintén prémium bővítményt, örökös licencekkel. Ezek 2025-ben már mind csak éves díj ellenében, vagy méregdrágán vásárolhatók meg.
Gutenberg vagy Page Builder?
Ha ez most nem mond neked semmit, akkor ne aggódj, elmagyarázom mik ezek, mi a különbség köztük, melyiket preferálom és miért.
1) Gutenberg
A Gutenberg a WordPress alapértelmezett szerkesztője, ami a klasszikus WordPress szerkesztőt váltotta le az évek folyamán. Ebben a rendszerben különböző blokkokból építheted meg a weblapodat, mintha legóznál.
Ennek a szerkesztőnek az a nagy előnye, hogy elképesztően gyors, biztonságos honlapokat lehet vele készíteni. Az én weboldalam is ezt használja. Egészen pontosan ennek, egy picit felturbózott verzióját a Genesis Pro-t, ami egy Gutenberg alapokra épített keretrendszer.
Előnyök:
- Piszkosul biztonságos, gyors, stabil honlapok építhetőek vele.
- Folyamatosan fejlesztik és kerülnek bele jobbnál jobb funckiók.
- Nagyon intuitív a használata, bárki könnyen eligazodik rajta.
- Mindent tud, ami ahhoz kell, hogy legyen egy üzletileg értékes honlapod.
Hátrány:
- A Gutenberg nem ad akkora szabadságot, mint a Page Builderek, ha a design alakításról van szó.
2) Page Builderek
A Page Builderek lesznek valószínűleg az elsők, amikkel szembe találod magad, pláne, ha most veted bele magad a WordPress világába. Ezek úgynevezett „Drag and drop” rendszerek, amikkel könnyedén tudsz új elemeket beszúrni, pont úgy, mint a Gutenberg-gel. Akkor miért léteznek? Ez egy jó kérdés! 🙂
Eredetileg azért lettek kifejlesztve, hogy kiküszöböljék a klasszikus szerkesztő hátrányait. Időközben viszont leváltotta a klasszikus szerkesztőt a már említett Gutenberg, szóval egyre kevésbé van értelme ezeknek a rendszereknek, mégis egyre népszerűbbek. Hogy lehet ez?
A Page Builderek töretlen népszerűsége abban rejlik, hogy elképesztően látványos honlapokat lehet velük csinálni. Sajnos sokan az üzleti honlapjuk értékét abban látják, hogy csillog villog, mint egy karácsonyfa, és össze vissza mozognak rajta a különböző elemek. Nem is álhatnának messzebb a valóságtól.
Előnyök:
- Csak a képzeleted (meg a tudásod) szab határt, hogy milyen honlapot készítesz. Ezekkel a Builderekkel akármilyen weboldalt össze lehet rakni.
- Az uralkodó honlap design ugyanúgy változik, mint az öltözködési stílus. Minden kornak, generációnak, társadalomnak megvannak a maga jellemzői, elvárásai.
Ma Magyarországon még nem várják el az emberek, hogy úgy nézzen ki a honlapod, mint az Apple egyes aloldalai; nem ehhez vannak hozzászokva. Könnyen elképzelhető azonban, hogy eljön az az idő, amikor elvárják, és akkor szükség lehet majd a Page Builderek tudására.
Hátrányok:
- Az egyik legnagyobb hátrányuk szerintem az a fókuszpont torzítása. Mire gondolok? Arra, hogy ahelyett, hogy azon dolgoznál, hogy üzletileg értékes honlapot csinálj: marketing stratégiát dolgozzál ki, minőségi tartalmat gyárts. Ahelyett idióta design elemeket, slidereket pakolgatsz jobbra-balra.
- A másik nagy hátrányuk a lassúság, és az instabilitás. Page Builderek közt is van különbség, de például a már említett Elementor az egy bővítmény, ami rátelepszik a honlapodra. Soha nem lesz olyan gyors, és stabil, mint az a szerkesztő, ami bele van programozva a sablonba.
- A nagyrészük annyit tud, hogy ember legyen a talpán aki kiigazodik rajtuk. Mindent is be tudsz állítani velük, és elveszel a lehetőségek végtelen tengerében. Megint csak nem arra koncentrálva, amire valóban kéne.
Milyen sablonokat ajánlok?
Ha eljutottál idáig, gondolom nem leplek meg azzal, hogy nem vagyok a Page Builderek híve. Ettől függetlenül, szeretnék neked adni ehhez is két használható(bb) darabot, amivel magam is sokat dolgoztam már.
Azonban nagyobb hangsúlyt fogok fektetni a már említett Gütenberg és annak a változatait használó sablonok bemutatására.
1) StudioPress, az üzleti sablonok koronázott királya:
A StudioPress az egyik, ha nem a legjobb dolog, ami a WordPressel történt. Ők a már említett Gütenberg alpra fejlesztett Genesis keretrendszerben építik a profibbnál profibb sablonjaikat, amik egyetlen céllal épülnek: pénzt keressen vele, aki megveszi.
Elképesztően intuitív a használatuk, gyakorlatilag az összes általam készült honlap ezekre a sablonokra épül, az egynapos honlapkészítés szolgáltatásom során is ezekkel dolgozunk.
Előnyök:
- Hihetetlen mennyiségű segítség van hozzá. Ha valami olyan szituációba futsz bele, ahol kódolni kell, van kihez fordulni: Sridhar Katakam, Bred Dalton, Flamich Gábor, és megannyi facebook csoport.
- Nagyon jól dokumentáltak a sablonok.
- Biztonságosak, gyorsak.
- Akadálymentesítettek.
- Reszponzív blokkokból épül fel, nem kell külön beállítgatni a tabletes, mobilos megjelenést.
- Bárki tud velük honlapot készíteni, nagyon könnyen átlátható a működésük.
- Profik dolgoznak rajta, egy egész csapatnyi.
Hátrányok:
- Előfordulhat, hogy néhány design változtatáshoz CSS-t kell használni.
Az alább található képek mind az én munkáim.
személyes kedvenceim:
- Authority Pro: Az én honlapom is ezt a sablont használja, szerintem ez az összes közül a legjobb. Ha vállalkozóként be akarod mutatni magad, a szolgáltatásaidat, akkor ez a te választásod. A menüsorban a CTA (Call to Action) gomb, a hajtásfeletti rész kialakítása…egyszerűen zseniális. Nem beszélve a sok fehér teret használó, levegős design-ról.
- Essence Pro: Ez a sablon az ügyfeleim egyik kedvence. Az egyszerűségre tervezték, mind a külső, mind a kód oldalon, lehetővé téve, hogy te és olvasóid a lényegre koncentrálhassanak. Maga a design, ilyen egymásra tolt elemekből épül fel, szerintem nagyon jól néz ki. 🙂
- Navigation Pro: Kicsit hasonló, egymásra tolt blokkokból épül fel ez a sablon is, de alapból merészebb, kihívóbb színvilágot használ. Ha nem ilyen szokványos „ipari kinézetű” webshopot szeretnél, akkor például jó választás lehet.
- Monochrome Pro: Az ügyfeleim másik nagy kedvence. Ezt egy rendkívül letisztult minimalista design jellemzi. Ha a vizuálisan erős digitális jelenlét és a könnyen használható webhely egyaránt fontos számodra, akkor ez a te választásod.
- Mai Studio: Picit hasonló a Monochrome Pro-hoz, de alapból sokkal színesebb a megjelenése. Nagyon szeretem benne, hogy vannak dedikáltan a sablonhoz írt bővítmények, nem is kevés. Amint látod az alábbi képen, igencsak át lehet szabni a megjelenést a Page Builderek nélkül is! 🙂
2) Divi, a használható alternatíva:
A Divi az Elegenat Themes terméke és a már említett Page Builderek táborát erősíti. Ahogy már egy fél mondat erejéig kitértem rá, ezek sem mind egyformák.
Miben más a divi?
Az Elemenetorral ellentétben a Divibe bele van programozva a Page Builder, nem csak egy bővítményt dobsz rá a sablonodra. Emiatt sokkal biztonságosabb, stabilabb és gyorsabb is, mint az Elementor.
Hogyan használhatod?
Relatíve könnyen megtanulható a használata, de ha nulláról építed fel a honlapod, akkor jobb ha megismerkedsz a reszponzív webdesign készítéssel.
A jó hír az, hogy egy csomó előregyártott demó elemet használhatsz, amikből ha kiveszed az ide-oda mozgó, ugráló, villogó felesleges baromságokat, akkor egész jól szuperálnak. Webshop készítésre is kifejezetten jól használhatóak. Például a Honlapszaki Tanfolyamot is Divi alatt készítettük el anno Andrással.
3) Flatsome, a webshop sablonok királya:
A Flatsome a tökéletes példája a céltudatos fejlesztésnek. Ez egy direkt WooCommerce-hez készített sablon, aminek szintén saját beépített Page Buildere van és elég jó.
Rengeteg hasznos funkciót integráltak bele, ami segít, hogy könnyen létrehozhass letisztult és jól használható webshopokat.
4) Legyél körültekintő sablon vásárlásnál:
Vigyázz a ThemeForest-ten való vásárlással, mert rengeteg silány minőségű sablont kínálnak eladásra, méreg drágán. Itt még az ügyfélvélemények sem feltétlenül mérvadóak, mert nem tudod törölni/szerkeszteni a hozzászólásodat.
Így szokott kinézni a folyamat:
- Megveszed a sablont.
- Használod két hete, tetszik.
- Írod a kommentet, adod az 5 csillagot.
- Fél év múlva, amikor kiesnek a csontvázak a szekrényből már nem fogsz új kommentet írni, mert nem akarsz hülyének tűnni.
Igen, ezt direkt csinálja a ThemeForest. Éljen a kognitív disszonancia.
Kulcsrakész honlapok, azonnal!
Amint látod, 2025-ben használható honlapot készíteni a megfelelő eszközzel nem egy rakétatudomány. Az általam mutatott két sablon a Divi, meg a StudioPress viszont nem olcsó mulatság.
Az előbbi évi 70 dollár (vagy egyszeri 200 dollárért örökös hozzáférés) az utóbbi pedig 360 dollár/év. Ráadásul a StudioPressnél sajnos már csak az éves díjas verzió érhető el.
De van számodra egy költséghatékony megoldásom:
Köszönöm, hogy elolvastad, remélem hasznosnak találtad. Ha kérdésed, észrevételed lenne, írj nyugodtan kommentet a cikk alá, vagy vedd fel velem a kapcsolatot.
Örömmel veszek minden megosztást, amit a lenti gombok segítéségével tudsz megtenni.
Vélemény, hozzászólás?