Az idő pénz, és a legtöbb ember nem szereti felesleges dolgokra fecsérelni, pláne nem várakozásra. A weboldal sebesség egy fontos szempont lett 2025-ben, ahol bizony másodpercek is rengeteget számítanak. Ebben a cikkemben adok 5+1 tuti tippet, amivel neked is gyors honlapod lehet és még csak informatikai tudás sem kell hozzá.
Én kizárólag WordPress alapú honlapokkal foglalkozom. Az alább olvasható megoldások is erre lettek optimalizálva. Lesz köztük, amit az egyedileg programozott honlapoknál is alkalmaznak, csak a kivitelezés más.
1) Megfelelő tárhely, és sablon
Nem tudom, hány cikkemben írtam már ezt le, de szerintem majdnem mindegyikben. WordPress honlapoknál ez a két elem fog nyugodt álomba ringatni esténként, vagy fogja megnyomorítani az életedet. Már írtam egy hosszú bejegyzést, mire figyelj tárhely választásnál, itt pedig a legjobb wordpress sablonokról olvashatsz, ha elvesztél a lehetőségek erdejében.
Tárhely:
Röviden és tömören: egy tárhelynek biztosítania kell a gyors válaszidőt, a honlap tömörítését, megfelelő biztonságot. Szerintem Magyarországon nincs olyan szolgáltató, ami ezeknek mind meg tudna felelni. Ha komoly, központi szerepet szánsz a honlapodnak az üzleti terveidben, akkor mindenképp külföldi szogláltató felé kacsingass.
sablon:
A kódolás is egy fajta művészet. Én magam nem vagyok egy nagy művész, sőt, igazából még az ecsetet sem tudom rendesen fogni. Annyit viszont már foglalkoztam vele, hogy megértsem, mennyi munka, és energia minőségi művet alkotni.
Az, hogy a sablonod milyen tisztán és szépen lett megírva, -már eleve a sebesség optimalizálás jegyében- nagyon sokat fog számítani a mindennapi használat során. Ezért nem mindegy, hogy a 2 éve programozgató Józsika ír neked egy „működő” sablont, vagy egy egész csapat, évtizedes tapasztalattal a háta mögött készít el neked egy használható darabot.
Igen az utóbbi nem lesz ingyen….igazából az előbbi sem, mert hosszútávon többet fogsz miatta fizetni, csak nem feltétlenül „sablon” lesz a kiadás neve…
2) Eredeményes gyorsítótárazás
Amikor megnyitod a kedvenc honlapodat, akkor a háttérben a weboldal tartalma cakompakk szövegestül, képestül letöltődik a számítógépedre. Mondanom sem kell, hogy ez komoly mennyiségű tartalomnál főleg nagyméretű képek esetén nem a leghatékonyabb, de így működik az internet. Szerencsére van megoldás!
Mi a gyorsítótár?
Az egyszer már letöltött kedvenc honlapodnak egy verziója, amit a böngésződ tárol neked. Amikor legközelebb felmész a weboldalra a Chrome vagy Firefox, nem fog újra letölteni minden tartalmat, hanem előhúzza a kalapból a már meglévő változatot, és azt jeleníti meg neked.
Persze, ez nem minden tartalomra igaz, csak a statikus részekre. Előfordulhat, hogy valami már az élő honlapon frissült, de neked még mindig a régi jelenik meg. Nah ennek pont ez a gyorsítótár, angolul cache (lehet) az oka.
Hogyan használjam, tartsam kordában?
WordPress esetén erre rengeteg bővítmény áll a rendelekzésedre. Az én személyes kedvencem a LiteSpeed Cache. Én is ez használom, sőt a tárhely szogláltatóm is ezt telepíti automatikusan. Vannak persze más programok is erre a célra, az egyik népszerű darab például a W3 Total Cache.
A gyorsítótárazás nem éppen a legegyszerűbb feladat, ha szuperhatékonyan akarod csinálni. Elég sok mindent be lehet állítani és ha nem tudod mit kell csinálni, akkor többet árthat, mint használhat. Szerencsére a fentebb említett programok már alapbeállításokkal is rengeteget dobnak a weboldal sebességén.
A cache-t bármikor tudod törölni, ez sokszor megoldja azt a problémát, ha másoknak még a régi tartalom jelenik meg a honlapodon, vagy nem úgy jelenik meg, ahogy kéne. Ez programonként eltérő, de általában valami hasonlót kell keresni:

Nem mindig az a legcélravezetőbb, ha minden tárolt adatot törölsz, de ezzel már szakmai vizekre eveztünk, haladjunk tovább!
3) Méretezd megfeleőlen a képeket
A lassú weboldalak hátterében az esetek 90%-ban a rengeteg nagyméretű kép áll. A 20-30 MB-os (Megabyte) képek világában 1-2 MB nem tűnik jelentősnek, de az interneten elképesztően sokat számít. Itt tudod megnézni, hogy egy MB hány KB.
Minél kisebb annál jobb:
Nem a honlapodon megjelenített képek száma lesz a weboldal sebesség Achilles-sarka (de azért érdemes ésszel kezelni ezt is), ami számít az méretük:
Tartsd a képek méretét 150-250 KB (Kilobyte) között.
Nagyon sokat jelentenek ezek a különbségek. Tekints erre úgy, mint a banki hitelnél a %-okra. Ha megfelelően osztol szorzol, akkor hatalmas különbségek jönnek ki a végén 0.1 % és 0.3% esetén is.
Most akkor rondák lesznek a 4k-s képeim?
Először is, az emberek 99%-nak nincs 4k-s monitora/kijelszője, szóval teljesen feleslegesen töltenéd fel ebben a felbontásban, a rövid válasz pedig az hogy: nem!
A honlapodon megjelenő képek minőségét nem fogja befolyásolni az, hogy 1-2 MB-os a méretük, vagy 150 KB-os. Nem lesz látható különbség, csak a színfalak mögött fogsz belőle sokat profitálni. Szóval ne aggódj, még akkor sem, ha fotós vagy.
Hogyan tudom tömöríteni a képeim méretét?
Erre rengeteg programot használhatsz. Nem fogok hazudni, a tömörítés az egy külön műfaj és igen, ha rossz metódus alapján megy végbe a folyamat, akkor bizony lehet szemmel látható minőségbeli romlás. A jó hír az, hogy rengeteg prémium eszközből válogathatsz:
Egykattintásos online képtömörítők közül én a következőket tudom ajánlani neked: JPEG Optimizer vagy a Compressor.

A munkámból fakadóan relatíve sok képet kell tömörítenem az ügyfeleimnek, ezért én az ingyenesen letölthető, telepíthető, és használható Caesium programot használom. Ezzel sok képpel tudok egyszerre dolgozni, ráadásul nagyon hatékonyan végzi a dolgát. Amennyiben neked is sokat kell szórakoznod ezzel, úgy érdemes inkább ezt használni, nem az online testvéreit.

4) Képek megjelenítésének késleltetése
Most már nincsenek 1-2 MB-os képek a honlapodon, de még ez sem elég, pláne ha sok van belőlük. Nem is lehetne mással jobban szemléltetni, hogy mennyire drasztikusan lassítják a képek a betöltési sebességet, mint ezzel. Van viszont egy jól működő megoldás: a késleltetett megjelenítés.
Hogyan működik?
Nagyon egyszerűen. Addig nem töltődik le/ jelenik meg a kép, amíg nem kell látnod. A honlap első betöltése alkalmával csak az úgynevezett hajtás feletti rész képét/képeit tölti le a böngésződ. Ez az az rész, amit először, görgetés nélkül látsz egy weblapon. Ez egy igen hatékony eszköz, ráadásul nem fogsz semmit észrevenni belőle. Amikor elindulsz lefelé, nem a szemed előtt fognak felvillani az előre be nem töltött képek.
Mivel lehet megvalósítani?
Megfogsz lepődni: igen, bővítményekkel! 🙂 Természetesen itt is van választék bőven, én erre is a LiteSpeed Cache nevű progit használom. Látod mennyi mindent meg lehet oldani egyetlen bővítmény használatával? Nem kell külön feltelepíteni minden kis feladathoz egy újat, ami megint csak lassítja az egész rendszer működését.

Haználhatod erre a célra egyébként a Smush plugint is. Meg egy rakás másikat.
5) Bővítmények és adatbázis-karbanatrtás
A tárhelyed, a sablonod, a képeid után leginkább a bővítményeid lesznek azok, amik jelentősen lassítják a honlapod sebességét. Ennek több oka is lehet: vagy túl sok van belőlük, vagy elavultak, esetleg a sablonhoz hasonlóan, eleve rosszul lettek megírva.
A másik az adatbázis. Ez megint csak a tárhelyedhez köthető, de kivételesen nem fogom szídni a magyar tárhelyszogláltatókat. A külfödiek esetében is ki kell takarítani néha a házat.
Bővítmények
Erről most nem fogok kisregényt pötyögni, a WordPress bővítmények cikkemben már leírtam, mire érdemes figyelni, a WP frissítés irományomban pedig azt, hogyan kell naprakészen tartani őket.
Adatbázis tisztítás
Az adatbázis az, ahol minden igazán fontos, a weboldalad értékét adó elem tárolva van: a bejegyzéseid, a linkjeid, a kommentjeid, kategóriák, oldalak stb. Kivéve a honlapod megjelenéséért felőlős design, azt viszont szerencsére könnyű pótolni, ha elveszne.
Hogyan, mivel takaríthatod az adatbázist?
Csakúgy, mint a képtömörítésnél, vagy a gyorsítótárazásnál, ehhez a folyamathoz is bővítményeket fogsz tudni segítségül hívni. Persze a tárhelyszogláltatód is ad erre lehetőséget, akár Cpanel-t használ, akár saját megoldást.
Én erre is a LiteSpeed Cache programot haszánlom, amivel sok minden más mellett, még az adatbázisomat is karban tudom tartani.

Szeirntem a legtöbb gyorsítótárazást segítő pluginnak van adatbázis tisztító funkciója is, de itt egy konkrét alternatíva: WP-Optimize.
+1) Sebességmérés és a józan ész
Sebességmérésre nem csak az embereket lehet használni. Sőt, ha már felhasználói oldalról jön a visszajelzés, az már régen rossz. 🙂
Mit használhatsz?
Sok lehetőség áll rendelkezésre, én a Google sajátját ajánlom: a PageSpeed Insights-ot.

A képen látható eredmény elérése egyébként nem volt egy nagy varázslat. A remek tárhelyemnek és sablonomnak köszönhetem a nagyrészét.
Ezen kívül még a következő felületeken lehet infot szerezni: Dotcom, Pingdom, GTmetrix.
Maradj a célon!
Volt már jó pár eset, amikor az ügyfeleim nagyon belehajszolták magukat a sebbesség pontszámok kergetésébe. Nem kell, hogy a honlapod 100 pontból 100-at elérjen. Ráadásul ahány programmal méred, annyi különböző érétket fogsz kapni.
Nem elbagatellizálandó a honlap sebességének kérdése, de ez csak egy kis szelete a tortának, és sokkal fontosabb dolgok is vannak egy üzleti weboldal életében, amikre koncentrálni kell.
Ahogy a cikk elején is írtam, bárkinek lehet gyors honlapja, nem csak az informatikusoknak! 🙂
Köszönöm, hogy elolvastad a soraimat, remélem hasznosnak találtad. Ha kérdésed, észrevételed lenne, írj nyugodtan kommentet a cikk alá, vagy vedd fel velem a kapcsolatot.
Örömmel veszek minden megosztást, amiket a lenti gombok segítéségével tudsz megtenni.
Vélemény, hozzászólás?