Túl vagy a WordPress telepítésen, beléptél a friss, ropogós honlapodra és leolvad a mosoly az arcodról a rengeteg beállítási lehetőséget látva? A WP sok módosítást tesz lehetővé, ebben a cikkemben az alap WordPress beállítások kerülnek terítékre. Részletesen bemutatom azokat, amikkel tényleg fontos tisztában lenned.
Az első lépések
Ma a honlapod adminisztrációs felületén fogunk dolgozni, amit alapértelmezetten a „https://domainneved.hu/wp-admin” URL címen keresztül érsz el. Miután beléptél a korábban megadott felhasználónévvel és jelszóval, valami hasonlót fogsz látni:

Nem minden esetben fog pont ugyanez a látvány fogadni téged: lehet, hogy más lesz a nyelv, és a „Welcome to WordPress” alatt lévő tartalom is változhat idővel. Amint látod, nekem alapértelemzetten angol nyelven jelenik meg a tartalom.
Általános
A baloldali fekete sávban fogod megtalálni az összes panelt, amire szükséged lesz az alapbeállítások elvégzéséhez. Navigálj a „Beállítások -> Általános” menüponthoz. Az én esetemben ez most a „Settings -> General” fül. A következő kép kell, hogy fogadjon:

Menjünk sorba a lehetőségeken. Én a nyelv beállításával fogom kezdeni, mert neked nagy valószínűséggel magyar az alapértelemzett nyelv, így biztos nem lesz félreértés.
Nyelv beállítása
A lenyitható listából tudsz választani. A továbbiakban ezen a nyelven fognak megjelenni a beállítások, illetve a későbbiekben telepített sablonok és bővítmények is (már amennyiben a sablonhoz és a bővítményhez elérhető a választott nyelv lokalizációja).

A „Save Changes” gombra kattintva tudod jóváhagyni a változtatást.
Szuper, haladjunk tovább. A következő két képen a végleges beállításokat fogod látni, pontról pontra végig megyek rajtuk.


A honlap neve
A honlap nevének érdemes a domain neved megadni, de természetesen bármit beírhatsz. Én a „WordPress beállítások” nevet adtam.
A honlap egysoros leírása
Itt pár szóban leírhatod, hogy miről fog szólni a honlapod. Ha tudod, belefogalmazhatod a legfontosabb kulcsszót, ami releváns a tevékenységeddel. Próbáld meg tömören, egyszerűen megfogalmazni miről is szól a vállalkozásod.
WordPress cím, honlap cím
Itt honlapod cím-variációit fogod tudni beállítani.
Például: www.domainnevem.hu vagy https://domainnevem.hu. Amit itt megadsz, az fog megjelnni a URL cím mezőben. Érdemes a https://domainnevem.hu-t használni. Amennyiben nincs SSL hozzákapcsolva a domainedhez, úgy „http”-t kell beírni.
Adminisztrációs e-mail-cím
Az admin e-mail-címre fogja küldeni a WordPress az automatikus értesítéseket. Például, ha frissül egy bővítmény, vagy esetleg valami probléma lépett fel a honlap működésében.
Tagság
Ennek a lehetőségnek az engedélyezésével megenegeded, hogy bárki regisztráljon a honlapodra, az admin belépés felületén keresztül. Szerintem érdemes ezt kikapcsolni, biztonsági okok miatt. Ha valakinek szüksége van hozzáférésre, majd csinálsz neki manuálisan. 😊
Új felhasználó alapértelmezett jogosultsága
A WordPressbe alapértelemzetten bele van kódolva jó pár felhasználó típus: feliratkozó, szerző, szerkesztő, adminisztrátor. Most nem fogok végig menni ezeken, elég, ha annyit tudsz, hogy mindegyik szereplő más és más jogkörökkel rendelkezik a honlap kezelését illetően.
Érdemes ezt a feliratkozón hagyni. Nehogy véletlenül valaki olyan jogosultságot kapjon amit nem kéne.
Időzóna
Az időzónát állítsd a tartózkodási helyednek megfelelő értékre. Ez azért is nagyon fontos, mert ha van egy naptár integrálva a honlapodra, vagy egy időpont foglaló rendszer, akkor nagyon nem mindegy, hogy melyik időzónát veszi alapul a WP.
Például te meghirdetsz egy online képzést 18:00 órára de Los Angeles van beállítva időzónának, akkor az a magyar olvasóknak 09:00-kor fog jelezni.
Dátumformátum, időformátum
Itt az a fontos, hogy valami értelmezhető dátum és időformátumot válassz. Magyarországon érdemes a magyar formátumot választani. A blogbejegyezéseidnél így fog megjelenni a közzététel vagy módosítás dátuma és az ideje.
A hét első napja
Ez alapértelmezetten hétfő, maradjon is ezen az értéken.
ÍRÁS
Ugorjunk is át a következő pontra. Még mindig a beállításokon belül vagyunk, de most az általános helyett válaszd a „Beállítások => Írás” menüpontot. Itt bejegyzésekkel kapcsolatos beállításokat tudod módosítani.
Bejegyzés alapértelmezett kategória
Ez elsőre nem tűnik fontosnak, de a későbbiekben, a keresőmotorok szemében nagyon is meghatározó szempont, hogy mi kerül ide. Alapértelmezetten az „Uncategorized” érték van beállítva, és nem is tudsz mást kiválasztani. Először létre kell hoznod egy saját bejegyzés kategóriát, ezt a következőképpen tudod megtenni:
Navigálj a „Bejegyzések -> Kategóriák” menüponthoz és az „Új kategória létrehozása” alatt a „Név” mezőbe írd be az új kategóriád nevét. Érdemes valami olyat megadni, amihez sok tartalmat fogsz gyártani. Például nekem van olyan kategóriám, hogy WordPress meg Honlapkészítés mert ezekhez a témákhoz gyártok leginkább tartalmat.

Kattints az „Új kategória létrehozása” gombra és navigálj vissza a „Beállítások -> Írás” menüponthoz. Most már át fogod tudni állítani az alapértelmezett kategóriát arra, amit létrehoztál.
(Késöbb nyugodtan töröld majd az Uncategorized kategóriát, nem lesz rá szükséged)
Alapértelmezett bejegyzés-forma
Ezt nyugodtan hagyd az „általános” értéken. Nagyon speciális esetben lehet használni a kép vagy a videó értékeket is. De csak ha képet vagy filmet szeretnél közzétenni a blogodon és semmi mást.
Bejegyzés e-mail-en keresztül
Szerintem nincs ember a földön, aki használja ezt a lehetőséget. Itt be tudod állítani azt, hogy emailen keresztül tudj publikálni bejegyzést a honlapodon. Nem sok értelmét látom, nem kell foglalkoznod vele.
Értesítő szolgáltatások
Ezzel a beállítással értesíthetsz különböző oldalakat arról, hogy közzétettel egy bejegyzést és a keresőmotorok előbb fogják indexelni, észre venni az új írásodat. Nem sokat fog számítani a gyakorlatban, de ha mindenáron élni akarsz a lehetőséggel, akkor itt a WordPress hivatalos listája, amit bemásolhatsz.

Olvasás
Jöhet a következő menüpont az olvasási beállítások. Navigálj a „Beállítások -> Olvasás” menüpontra.
Kezdőlap megjelenése
Itt tudod beállítani, hogy a WordPress melyik aloldalt használja kezőlapnak és Bejegyzések oldalnak. Alapértelmezetten a „Legutóbbi saját bejegyzések” van beállítva. Ez azt jelenti, hogy a kezdőlapodon mindig a legutóbbi közzétett írásaid fognak megjelenni. Ha ezt nem szeretnéd, akkor lehetőséged van statikus oldalt beállítani.
Friss telepítésnél az egyetlen amit ki tudsz választani az a „ Sample Page”. Ugyanaz a helyzet mint a kategóriák esetében: hozz létre saját oldalakat, amiket aztán be tudsz itt állítani.
Navigálj az „Oldalak” menüponthoz és kattints az „Új hozzáadása” gombra.

Két oldalt fogunk most csinálni, egy „Kezdőlap” -ot és egy „Blog”-ot. Írd be az oldal nevét a „Cím hozzáadása” sávba és kattints a „Közzététel” gombra.

Kattints az „Új oldal” gombra

A „cím hozzáadása” sávba mehet a „Blog”, majd kattints a mentésre és kész is vagy. A bal sarokban lévő WordPress ikonra kattintva jutsz vissza a főmenübe.

Szuper! Navigálj vissza a „Beállítások -> Olvasás” menüponthoz és állítsd be az újonnan létrehozott oldalakat.

Minden bejegyzés a listában
Itt két lehetőség közül tudsz választani. Érdemes a „kivonatot” használni, így a bejegyzéseid felsorolásnál nem fogja a teljes tartalmat megjeleníteni csak egy bizonyos számú karaktert belőle. A teljes tartalmat akkor fogja látni az olvasó, amikor rákattint a konkrét cikkre.
Keresőmotor láthatóság
Az utolsó beállítás ezen az oldalon a keresőmotor láthatóság. Ez viszont egy nagyon nagyon fontos beállítás: ezzel meg tudjuk tiltani a keresőmotoroknak (Google, Bing stb) hogy feltérképezhessék az oldalunkat. NE legyen bepipálva.

Beszélgetés
Ebben a bekezdésben a „Bejegyzések/hozzászólások kezelésének beállításai” -t fogjuk szemügyre venni. Itt baromi sok lehetőség van, de a nagyrészük egyértelmű, így csak a legfontosabbakkal mutatom be részletesen.
Alapértelmezett bejegyzés beállítások
Az első két rublika bepipálásával…
- „Megpróbáljuk értesíteni a bejegyzésről az összes hivatkozott blogot”
- „Engedélyezzük a hivatkozás értesítéseket más weboldalak új bejegyzéseiről (visszajelzések és visszakövetések”
…azt hagyod jóvá, hogy más blogok linkelhessék a bejegyzéseid úgy, hogy te arról értesítést kapsz. Ezt érdemes bekapcsolni.
Az utolsó rublika az „Engedélyezzük az embereknek, hogy hozzászóljanak az új bejegyzésekhez.” nem egy egyszerű kérdés: itt értelemszerűen azt tudod beállítani, hogy az emberek hozzászólhassanak a bejegyzéseidhez.
Szerintem egy blognak az egyik fontos szerepe, a kétirányú kommunikáció megtermetése. Szóval amennyiben hajlandó vagy időt, energiát fektetni a moderálásba, illetve az olvasóiddal való interaktálásba, úgy mindenképp hagyd bekapcsolva.
Hozzászólások további beállításai
Itt tudod beállítani, hogy milyen feltételekkel lehessen hozzászólni a bejegyzéseidhez. Itt nyilván neked kell eldöntened mennyire adsz szabadkezet az embereknek, de érdemes óvatosnak lenni.
A szólásszabadság fontos, de ha nincsenek keretek, akkor könnyen olyan tartalom jelenhet meg az oldalon, amihez nem szívesen adnád az arcod. Nem csak emberek, hanem a direkt erre írt programok is megkeseríthetik az életed.
Én így szoktam beállítani:

Kapjak e-mail értesítést, ha
Itt szerintem az „egy hozzászólás moderációra várakozik” legyen bepipálva. A hozzászólásokról azért nem szoktam értesítést kérni, mert kézzel hagyom jóvá a kommenteket. Ugorjunk is erre a beállításra.
Mielőtt egy hozzászólás megjelenik
Ezt természetesen a szájízed szerint állítsd be. Szerény véleményem szerint, amikor kontroll nélkül lehet kommentelni egy blogon, annak rövid időn belül rossz vége lesz. Legyen bepipálva a „A hozzászólást kézzel kell engedélyezni” lehetőség. A másikat pedig hagyd üresen.
Így néznek ki eddig a beállításaim:

Avatarok
Az avatar egy kép, ami a bejegyzésed vagy a kommented mellett jelenik meg. Olyan, mint agy fényképes igazolvány, amit a WordPress az e-mail-címedhez rendel. Érdemes beállítani, mert sokat dob a bizalom barométeren, ha mered az arcodat adni a bejegyzéseidhez vagy a kommentjeidhez.
Itt tudsz regisztrálni magadnak fiókot, majd hozzárendelni az e-mail-címedhez.
Állandó hivatkozások
Megérkeztünk a következő és egyben utolsó állomásra a beállításokon belül. Navigálj a „Beállítások-> Állandó hivatkozások” menüpontra.
Állandó hivatkozások struktúrája
Ha van igazán fontos beállítás egy WordPress honlap életében, akkor ez az. Ez legyen az első amit beállítasz, nehogy véletlenül elfelejtsd:
MINDIG A „BEJEGYZÉS CÍME” LEHETŐSÉGET VÁLASZD!
Miért?
Ha végig nézel a lehetőségeken akkor látod, hogy a URL cím végződése minden esetben más. Alapértelmezetten az „egyszerű” lehetőség van beállítva ami egy, a rendszer által generált végződést ad a URL címednek.
Például: Te létrehozod a „kezdőlap” oldalt de a URL címben nem az fog megjelenni, hogy https://domainnevem.hu/kezdolap hanem valami random hülyeség például: https://domainevem.hu/?p=123.
Mire figyelj ha már működő honlapnál, utólag állítod át?
Arra, hogy a régi URL címről irányítsd át az új URL címre az embereket és a keresőmotorok robotjait. Az előző példánál maradva:
A Google elraktározta a „https://domainevem.hu/?p=123” címet és ezen az útvoalon keresi a kezdőlapot, amit te egy huszárvágással eltüntettél és most mar a „https://domainnevem.hu/kezdolap” címen teszed közzé.
Ezzel az a baj, hogy pl a Google csak azt fogja látni, hogy megszűnt ez az oldal és nem fogja megtalálni az újat. Szerencsére van lehetőséged jelezni a Google-nek: az új címen keresse a tartalmat ne a régin.
Ezt a Redirection bővítménnyel tudod megtenni.

Egyéb lehetőségek
Itt a kategória előtagot tudod beállítani. A korábban létrehozott kategóriádhoz is automatikusan csinál egy oldalt a WordPress, amit alapértelemzetten a „https://domainnevem.hu/category/kategoria-neve/” címen érsz el.
A kategória előtaggal a fenti példa „category” részét tudod módosítani. Érdemes a magyar „kategória” szót használni, de megteheted azt is, hogy teljesen elhagyod.
Itt se felejtsd el a URL átirányításokat.

Automatikusan létrehozott tartalmak törlése
A WordPress, telepítés után, automatikusan létrehoz egy mintabejegyzést, illetve egy mintaoldalt. Ezektől sem árt megszabadulni.
Mintaoldal törlése
Navigálj a már ismert „Beállítások-> Oldalak” menüponthoz. Vidd az egered a „Sample Page”-re majd a megjelenő szalag menüben válaszd a „Lomtár” lehetőséget.

Mintabejegyzés törlése
Navigálj a „Bejegyzések” menüponthoz, majd ismételd meg a fenti mozdulatsort a „Hello Word!” bejegyzésen.

WordPress biztonság
Sokan nem térnek ki erre a beállításra, pedig a honlapod biztonsága legalább olyan fontos, mint a URL címek helyes formátuma. Ezzel sok fejfájást spórolhatsz meg magadnak és csak néhány kattintás az egész.
Admin belépési felület megváltoztatása
Mostanra már biztosan tudod, hogy a honlapod admin felületét alapértelemzetten a „https://domainnevem.hu/wp-admin” címen keresztül éred el.
Nah, ezt nem csak te tudod, hanem 5 millió másik ember rajtad kívül: akik írtak 40 millió URL szkennelő programot azzal a céllal, hogy bejussnak a honlapodra.
Szerencsére egy okos kis programmal meg tudjuk változtatni a „wp-admin” végződést egy tetszőleges szóra.
Navigálj a „Bővítmények -> új hozzáadása” menüponthoz és a kereső sávba írd be a „WPS Hide Login” -t, majd kattints az első elemnél a „Telepítés most„-ra.

Miután telepítetted, kattints a „Bekapcsolás” gombra.
Navigálj a „Beállítások -> Általános” menüponthoz. Legalul megjelent egy új bekezdés, ahol a „Login url” mezőben tudod beállítani a kívánt elérési útvonalat.
A program alapból „login”-t ír be, de ezzel se vagyunk sokkal beljebb. Írd át valami magyar szóra: „belepes, belep, ujbelep, ujbelepes” bármire, csak ne felejtsd el :p
Természetesen egy biztonságos gyors honlaphoz ennél jóval többre van szükség: például megfelelő tárhelyre, prémium bővítményekre és rendszeres biztonsági mentés készítésre.

Köszönöm, hogy végig olvastad. Sok sikert a honlapodhoz!
Örömmel veszek minden megosztást, amit a lenti gombok segítéségével tudsz megtenni.
Vélemény, hozzászólás?