Előző cikkemben kiveséztem mire van szükséged egy bevételtermelő holnaphoz. Az alábbi sorokkal abban a dilemmában szeretnék neked segíteni, hogy valóban jó választás lesz-e 2025-ben a WordPress.
Mi a WordPress?
A WordPress egy ingyenes, szabadon használható és fejleszthető tartalomkezelő rendszer. Sokszor hivatkoznak rá az angol WP CMS (wordpress content management system) rövidítéssel is. Léteznek más, hasonló elven működő tartalomkezelők: például a Joomla, vagy a Drupal. Viszont egyik sem olyan sokoldalú és elterjed 2024-ben mint a „WP”.
Világviszonylatban a honlapok 43%-a épült WordPress-re és az előbb említett CMS-ek piacán 63%-os a részesedése. Ez egy brutális szám, és nem úgy tűnik, mintha bármi véget tudna vetni a WP regnálásának.
A számokon túl
Miért örvendenek ekkora népszerűségnek a tartalom kezelők? Mert ezekben a CMS rendszerekben programozói és informatikai tudás nélkül tudsz magadnak üzletileg értékes honlapokat készíteni. Ez egy nagyon gyors és hatékony módja annak, hogy megvesd a lábad az interneten, ráadásul nem vagy kitéve a fejlesztőkkel járó kötöttségeknek sem.
Sokkal költséghatékonyabban tudsz elindulni, ami egy friss vállalkozásnál nem egy utolsó szempont. Régóta tevékenykedő vállalkozásoknál sem mindegy, hogy milliókért kell új honlapot fejelszteni vagy százezrekért.
WordPress előnyök: ezért éri meg belevágni
Alakítható, bővíthető, ingyenes, könnyen használható és tanulható: egy egyedileg programozott honlappal ezeket a remek előnyöket veszíted el. Mit jelentenek az előbb felsoroltak a gyakorlatban?
Hogyan alakíthatod honlapodat?
A WordPress úgynevezett sablonokat használ arra, hogy megjelenítse azokat a tartalmakat, amiket szeretnénk viszont látni a weboldalunkon. Ezek adnak keretet a honlapon lévő szövegeknek, képeknek, videóknak, általában már kész design terv alapján összeállított elemeket használva.
A jó hír az, hogy rengeteg ilyen előregyártott sablon közül tudsz választani és ezek szabadon alakíthatóak, formálhatóak a saját szájízed szerint. Sajnos, ez egyben a WordPress hátránya is, pláne, ha nem tudod mire kell figyelni sablon választásnál. Erről a cikk másik felében fogok neked mesélni, illetve segítek, hogyan kerüld el a legnagyobb buktatókat.
Hogyan bővítheted?
Minden sablonnak megvannak a maga keretei, határai. Az, hogy mit programoznak bele a fejlesztők nagyon sok mindenen múlik, de könnyen előfordulhat, hogy pont azt nem tudja amire szükséged lenne. Szerencsére van lehetőséged feszegetni, akár újra rajzolni ezeket a határokat: több ezer bővítmény áll a rendelkezésedre, amiknek a segítségével tovább tudod módosítani a weboldalad megjelenését és funkcióit.
Itt is akad rengeteg jól használható ingyenes darab, de a komolyabb változtatásokat lehetővé tevő programokért bizony fizetni kell.
A legjobb hír az, hogy nem számít milyen honlapot szeretnél csinálni: a WordPress jó választás lehet akkor is, ha csak egy sima blogot szeretnél magadnak, de akár több ezer termékes webshopoknak is tökéletes alapot biztosít.
Bármikor webáruházzá tudod bővíteni az egyszerű üzleti honlapodat, nem kell a nulláról újra fejlesztetni valakivel az egészet.
Hogyan lehet valami jó, ha ingyenes?
Nem fogok hazudni neked: a jó és az ingyenes a legritkább esetben jár kéz a kézben. A WordPress alapját adó rendszer ingyenesen használható és fejleszthető, de a hozzá készült eszközök (sablonok, bővítmények) jó részéért bizony fizetni kell.
Persze lehet találni ingyenes sablont, ami jó induló pont lehet, vagy éppen ingyenes bővítményeket. Üzleti honlapok esetén, ha igazán minőségi elemekből szeretnéd megépíteni a weboldalad akkor érdemes költeni rá, mert hosszútávon megtérülnek.
Én az ingyenesség értékét leginkább a rengeteg elérhető információban mérem. Legyen az YouTube videó, vagy cikkek, akár olcsóbb pár ezer forintos tanfolyamok.
Ha élsz ezekkel a lehetőségekkel és rászánod az idődet, energiádat rengeteg pénzt spórolhatsz meg. Hidd el, bárki megtudja tanulni elemi szinten kezelni a CMS rendszereket. Egy magára valamit is adó WordPress szakértő nem fog veled szóba állni 12-15 ezer forintos óradíj alatt, ami nem egy elhanyagolható költség.
Biztos lesz olyan szituáció amikor muszáj leszel szakértő segítéségét igénybe venni, de jóval kevesebbszer mint egy egyedileg programozott honlapnál.
Mennyire könnyű megtanulni kezelni?
Nagyon! Az elmúlt években sokat foglalkoztam WordPress oktatással. Mindenféle korosztállyal és hátérrel rendelkező emberrel volt már szerencsém megismertetni ezt a rendszert és nem volt olyan, aki ne tudta volna elemi szinten megtanulni használni a kezelőfelületet.
Ha még soha nem láttad működés közben, képzelj magad elé egy felturbózott Microsoft Word-döt. Első pillantásra nehéznek tűnhet, de valószínűleg azért, mert az előbb említett szövegszerkesztőt jó eséllyel már évtizedek óta használod, ezt a felületet pedig még meg kell ismerned.
Pár kattintással tudsz feltölteni vagy átírni szövegeket, lecserélni képeket, videókat beszúrni, táblázatokat készíteni, kapcsolatfelvételi űrlapokat létrehozni és ez csak a jéghegy csúcsa. Nem szükséges informatikai tudás sem a kezeléséhez, a böngészőt kell tudnod használni.
WordPress hátrányok: ezekre kell odafigyelni
Ahogy a cikk első felében már említettem a WordPressnek hatalmas a piaci részesedésé, emiatt értelemszerűen elég komoly ipar épült rá. Rengetegen szeretnének pénzt csinálni belőle, és sok, egymásnak ellentmondó információba fogsz belefutni, ha elkezded beleásni magad a témába.
A drága sablon jó sablon?
Az egyik lehetséges veszélyforrás, amit biztos nem fogsz elkerülni: a sablonok egy közkedvelt gyűjtőhelyének számító weboldal, a ThemeForest. Ez egy online piactér, ahol több ezer direkt WordPress-re fejlesztett darab közül tudsz választani. Van egy rakás ingyenes, de szép számmal találni 70-150 dollár közöttieket is.
Nagyon fontos leszögeznem már az elején: alapból semmi bajom a ThemeForest-tel. Én is vásároltam már ott, viszont nagyon könnyű rossz minőségű, silány terméket venni és sajnos a nagyrészük az. Ha itt tervezed elkölteni a pénzed, a visszajelzéseket semmiképp nem szabad készpénznek venni, mivel nem lehet törölni a már elküldött értékelést.
Miért baj ez? Mert megveszed, használod két hete, tetszik, semmi bajod nincs vele és már írod is az ötcsillagos visszajelzést. A problémák úgy 5-6 hónap múlva fognak jelentkezni, de mivel nem tudod törölni az előző hozzászólásodat inkább nem írsz semmit. Senki nem szeret magának ellent mondani, meg hülyének tűnni.

Csak azért, mert egy sablon drága még nem jelenti azt, hogy jó is. Mindig nézd meg ki a fejlesztő a termék mögött, mikor volt utoljára frissítve, mik a terveik a jövőben. Milyen irányba halad a fejlesztés, egyáltalán van-e hosszútávú céljuk a fejlesztőknek. Az értékeléseket pedig jobb elosztani 10-zel.
A legjobb WordPress sablonok cikkemben részletesen foglalkozom ezzel a kérdéskörrel.
Bővítmények
Itt igazából ugyanaz érvényesül, mint a sablonok esetében. Rengeteg van belőlük: ingyenes is jó, drága is rossz. Mindig nézd meg mikor adtak ki utoljára frissítést hozzá a fejlesztők. Ha egy éve nem nyúltak hozzá, akkor ne használd, valószínűleg már kifaroltak mögüle a készítők, csak biztonsági kockázatot fog jelenteni.

Érdemes arra törekedni, hogy kevesebb, de jobb minőségű bővítményeket használj. Minél több funkcióval bővíted a honlapodat, annál nagyobb eséllyel fog elromlani, és egy idő után lassítani fogja a weboldalad a sok felelseges plusz program.
Ez főleg webáruházaknál egy kiritikus pont. Összeszedtem néhány prémium WooCommerce bővítményt, ami segít kordában tartani a webshopodat.
WordPress biztonság és sebesség
Rengetegszer hozzák fel WordPress ellenérvként, hogy lassú és nem biztonságos.
Ami több, egymástól független csapat által fejlesztett elemből épül fel, az soha nem lesz tökéletesen optimalizált. Plusz, nyilván amit ennyien használnak, arra előszeretettel repülnek rá a bűnözők is.
A Windows sem azért kevésbé biztonságos, mint az Apple operációs rendszere mert rosszabb, hanem mert sokkal többen használjak, megéri több energiát fektetni a hibák kiaknázásába.
Hogyan védd meg a honlapod?
Amennyiben biztonságos WordPress honlapot szeretnél ezekre érdemes odafigyelni:
- Legyen megbízható, prémium sablonod
- jó minőségű tárhelyet válassz a honlapodnak
- Figyelj oda milyen bővítményeket használsz
- Telepítsd a frissítéseket, tartsd naprakészen a weboldalad
- Használj erős jelszavakat a honlapon, a barnabas1234 például nem a legjobb döntés
- Változtasd meg a honlapod adminisztrációs felületének eléréi útját. Erre van egy remek ingyenes bővítmény, a WPS hide login
- Készüljön biztonsági mentés a honlapodról. Normális tárhelyen ez naponta megtörténik, de te is tudsz tenni érte, például az UpdraftPlus bővítménnyel.
Ha ezekre odafigyelsz akkor jelentősen csökkented az esélyét annak, hogy feltörjék a honlapodat vagy komolyabb anyagi kár érjen.
Elég gyors a WordPress?
Egy CMS alapú honlap soha nem lesz olyan gyors, mint egy egyedileg programozott weboldal, ez tény. Viszont nincs is szükséged rá, hogy olyan gyors legyen.
Nagyon extrém esetekben tudom csak elképzelni, hogy ne legyen elég az, amit a WordPress nyújtani tud: ha az a célod, hogy te legyél a következő amazon.com (ne legyen) akkor valószínűleg nem tartalomkezelő rendszerre épített honlapra lesz szükséged. Ugyanígy nem valószínű, hogy egy banknak meg fog felelni a WordPress biztonsági szempontból.

Egy átlagos üzleti honlapnak és webshopnak viszont bőven elég, amit a WP nyújtani tud. Néhány trükkel, kis odafigyeléssel ugyanolyan gyors marad a honlapod mint amikor elkészült:
- Optmializáld a webdoldal sebességét
- Használj jól megépített, prémium sablont
- Használj jól megírt bővítményeket, és azokból se sokat
- Válassz jó minőségű tárhelyet és karbantartót
- Méretezd megfelelően a képeket, amiket a honlapon szeretnél megjeleníteni. Ne legyen nagyobb a méretük 150-250 kilobájtnál. Ne aggódj, nem fogja szemmel láthatóan rontani a kép minőségét. Viszont nagyon nem mindegy, hogy 150KB-t kell beöltenie a rendszernek vagy több MegaByte-ot.
- Bízz meg egy szakértőt, hogy finomhangolja a weblapodat. Erre is vannak programok, de ha nem értesz hozzá, akkor jobb nem piszkálni.
Megéri WordPress-t használni és tanulni 2025-ben?
Meg! Az igazság az, hogy nem nagyon tudok más alternatívát mondani, ami megéri. Több millió jól működő honlap és elégedett honlaptulajdonos pedig nem hazudik. És az sem igaz, hogy nagy és híres márkák honlapjai mind egyedi fejlesztéssel készülnek.
Amennyiben szeretnél te is belevágni a honlapkészítésbe, örömmel végig vezetlek a WordPress telepítés és beállítás lépésein.
Nyugodtan keress meg ha elakadnál, szívesen segítek! A blogomon pedig sok hasznos információt találsz a WordPress-ről és a honlapkészítésről.
Örömmel veszek minden megosztást, amit a lenti gombok segítéségével tudsz megtenni.
Vélemény, hozzászólás?