A WordPress frissítés megfelelő és rendszeres elvégzése kiemelt szerepet játszik abban, hogy a honlapod hosszútávon is képes legyen ellátni a feladatát: bevételt termelni neked. Ebben a cikkben megmutatom mire figyelj, hogyan tudod ezt megvalósítani, és mi a teendő, ha valami balul sülne el.
A WordPress honlap frissítése lehet havi 5 perces munka, vagy egy újabb stresszforrás és akár több órányi kínszenvedés okozója is. A WP úgy működik, mint egy karóra: sok kis apró elem megfelelő és zökkenőmentes együttműködése szükséges ahhoz, hogy tökéletesen ketyegjen 5 év múlva is.
Mire van szükség a biztonságos frissítéshez?
Az egyik legfontosabb a megfelelő WordPress tárhely. Az esetek 99%-ban ezen áll vagy bukik, hogy mennyi időt és pénzt kell áldoznod a honlapod karbantartására. A másik pedig a megfelelő alapanyagok: egy jó minőségű prémium sablon és bővítmények.
A harmadik és nélkülözhetetlen pedig a biztonsági mentés készítése a honlapodról. EZ LEGYEN AZ ELSŐ AMIT CSINÁLSZ!
Milyen elemeket lehet és kell frissíteni?
- WordPress motor
- Bővítmények
- Sablon
- PHP verzió ( itt egy picit kikacsintok, mert ez nem konkrétan a honlapodhoz tatozik, hanem a tárhelyedhez.)
A frissítést a listában felsorolt sorrendben végezd el mindig. Menjünk végig rajtuk kicsit résletesebben.

Kattints rá a fenti képen kiemelt kis nyilakra és a megjelenő oldalon ezeket fogod találni, ha minden frissítésre szorul:



Pro tipp: Ne frissíts semmit abban a pillanatban, ahogy megjelenik az új változat. Mindig várjál 1-2 napot, de akár 1-2 hetet is, mielőtt az új verzióra váltasz. Miért? Mert jó eséllyel addigra kiajvítják a felmerülő hibákat és te már a nagytömegek által tesztelt stabil verziót élvezheted. 🙂
WordPress motor
Ha már elvégzeted a biztonsági mentést, akkor nincs más hátra, mint frissíteni magát a WordPress motort, ami a többi elemed működését biztosítja: például a sablonét, meg a bővitményekét.

Amint látod itt van listázva szépen típusokra bontva, hogy mely elemek azok, amik frissítésre szorulnak. Nálam a WordPress motor és a sablon a jelenleg elérhető legfrissebb verzión van, így ezekkel nem kell foglalkoznom. Amennyiben neked nem a legújabb verzió van, kattints a „Frissítés most” gombra és várd meg türelmesen amíg lefut.
A sikeres frissítésről mindig kapsz szöveges értesítést. Ezt mindenképpen várd meg, mert ha idő előtt elkattintasz az oldalról, akkor bele fogsz futni a leggyakoribb frissítési hibába. Ennek a megoldását a cikk végén megmutatom neked. 😉
Bővítmények
A bővítmények frissítését két módon tudod elvégezni: vagy egyszerre vagy külön külön.
A lenti képen is láthatod, hogy nekem jelenleg két frissítésre váró elemem van. A mellettük lévő jelőlőnégyzet bepipálásával, majd a „Bővítmények frissítése” gombra kattintásával tudod elindítani a folyamatot.

Szerintem érdemes egyesével és nem tömegesen frissíteni, mert amikor valamelyik bővítmény miatt véletlenül összeomlik a honlapod, legalább tudni fogod melyik volt a ludas.
Amennyiben mindent jól csináltál ez a kép fog fogadni:

Sablon
Sok újat nem tudok mondani, ha van a sablonodhoz új verzió úgy jelezni fogja a rendszer és nincs más dolgod, mint frissíteni + figyelni mindazokra, amikre a bővítményeknél is.

Amit viszont érdemes megfontolni, az a honlapodon elérhető sablonok mennyisége. Teljesen felesleges, hogy 10 sablon legyen a honlapodon. Töröld azokat amiket nem használsz. Ezt a „Megjelenés => Sablonok” menüpont alatt tudod megtenni.
Pro tipp: Az aktív sablonod mellett érdemes fent hagyni egy másikat (de csak egyet :), mert ha valamilyen oknál fogva összeomlik a honlapod a sablonod miatt, akkor át lehet állítani a másikra és ez nagyban megkönnyítheti a késöbbi hibaelhárítást.
Fordítások
Amennyiben magyar nyelven használod a WordPresst, – amit a „Beállítások => Általános” menüpontnál a „Honlap Nyelve” résznél tudsz beállítani – úgy fordítás frissítéseket is fogsz kapni. A séma ugyanaz, mint a többinél: kattints és várj türelmesen.

PHP
A PHP egy szerveroldali programozási nyelv ez biztosítja a lehetőséget ahhoz, hogy egyáltalán létezhessen a WordPress, ezen a nyelven van megírva. Ennek a frissítését mindig a tárhelyszolgáltatód kezelőlefületén tudod megtenni. Szerencsére ezzel elég ritkán kell foglalkozni.
A cikk írásának időpontjában a 8.2-es verzió a legfrissebb. Használd mindig a legújabb stabil verziót. Ha nem tudod manuálisan állítani, akkor kérd meg a szolgáltatódat, hogy állítsa át neked.
Pro tipp: Mielőtt frissítenéd a PHP-t érdemes lecsekkolni, hogy a sablonod és a használt bővítmények kompatibilisek-e az új verzióval. A PHP Compatibility Checker programmal tudod ezt megtenni.
Milyen gyakran érdemes frissíteni?
Az ideális a havonta egyszer. Nem valószínű, hogy komoly problémád adódik abból, ha három hónapig nem frissíted az oldalad, de a folyamatos karbantartás minimalizálja az esélyét annak, hogy valami még is rosszul süljön el.
Mi van, ha nem frissítetted a honlapodat évek óta?
Ebben az esetben elméletben a metodika nem sokat változik, viszont az esélyed arra, hogy elszáll a honlapod drasztikusan megnő. Ha nincs gyakorlati tapasztalatod, akkor szerintem fizess meg egy szakértőt. A hibaelhárítással lehet, hogy több pénzt fogsz bukni, mint a frissítés kiszervezésével.
Mit csinálj, ha mégis félre megy a frissítés?
A legegyszerűbb, visszaállítani a biztonsági mentésből a honlapodat, vagy megkérni a tárhelyszogláltatódat, hogy állítson vissza egy korábbi verziót.
A másik, hogy elkezded kikapcsolni egyesével a bővítményeket és megnézed, melyik okozza a problémát. A legtöbbször a bővítményekkel van a gond.
A kezdők leggyakoribb hibája frissítésnél
Van egy nagyon gyakori hiba WordPress frissítésnél, amit általában kezdők szoktak előszeretettel elkövetni. Viszont szerencsére baromi könnyű orvosolni, emiatt kár kifizetni 12-15 ezer forintot egy szakértőnek.
Melyik hibára gondolok?
Arra amikor ez a kép fogad, miután megpróblod elérni a honlapodat a frissítést követően:

Mi történt?
Nem voltál elég türelmes. 🙂 A lenti képen aláhúzva láthatod a „Karbantartás üzemmód kikapcsolása…” feliratot. A gyakorlatban amikor frissíted a honlapod a rendszer létrehoz egy fájlt, ami a fenti értesítést írja ki a honlapodra.

Erre azért van szükség, mert előfordulhat, hogy picit tovább tart a frissítés, aminek az ideje alatt jó ha senki sem tud garázdálkodni a weboldaladon.
Ha elkattintasz a frissítés oldalról még azelőtt, mielőtt végig menne a teljes folyamat, akkor a WordPress nem törli magától ezt a fájlt.
Mi a megoldás?
Egyszerűbb mint gondolnád: mivel a rendszer nem törölte magától, ezért neked kell manuálisan. Ehhez be kell lépned FTP-n keresztül a honlapod fájljait tartalmazó szerverre. A WordPress telepítés cikkemben leírtam lépésről lépésre, hogyan tudod ezt megtenni. A „manuális telepítés” résznél fogod megtalálni.
Mit kell törölni?
Navigálj a „public_html” mappába és keresd meg a „.maintenance” fájlt.

Nincs más dolgod mint törölni és kész is. Előfordulhat, hogy nem találod. Ez azért van, mert az a ” . ” a file előtt azt jelzi, hogy titkosított. Akármilyen FTP programot használsz, van egy olyan beállítás, hogy „titkosított fileok megjelenítése”, ha ezt engedélyezed, akkor neked is meg fog jelenni. 🙂
Konklúzió
Egy WordPress weboldal frissítése nem egy rakétatudomány. Viszont amint látod, sok kis dolognak kell passzolnia ahhoz, hogy minden simán menjen. Elég egy rossz mozdulat és megtörténik a baj. Viszont megéri frissen tartani a honlapod, mert többek közt a megfelelő weboldal sebesség is függ tőle.
Ha nem vagy biztos a dolgodban, vagy nem szeretnél ezzel szórakozni, akkor írj kommentet a cikk alá, vagy vedd fel velem a kapcsolatot és szívesen segítek neked.
Örömmel veszek minden megosztást, amit a lenti gombok segítéségével tudsz megtenni.
Vélemény, hozzászólás?