Mire figyelj oda WordPress tárhely választásnál? Milyen lehetőségeid vannak? Mi az, amit mindenképpen meg kell kapnod a pénzedért? Ebben a cikkemben ezekre a kérdésekre kapsz tőlem választ és megmutatom azt is, kitől kaphatod meg mindezt.
Mi az a tárhely és miért van rá szükséged?
A tárhely ad otthont a honlapodnak. Ez a gyarkolatban egy direkt erre a célra kialakítot számítógép és infrastruktúra a megfelelő prgoramokkal felvértezve. Legyen az WordPress tartalomkezelőt használó weboldal, vagy egyedileg programozott, tárhelyre szüksége van minden tartalomnak, amit szeretnél elérhetővé tenni mások számára is.
Természtesen, akár a saját laptopodat is átalakíthatod erre a célra, ha értesz hozzá, de előre szólok, nem sok jó fog kisülni belőle.
Miért nem mindegy milyen számítógép és infrastruktúra ad otthon a honlapodnak ?
Mert a honlapod folyamatos, biztonságos és gyors rendelkezésre állása egy kritikus pontja az online vállalkozásod sikerének.
Emlékezz vissza, hányszor fordultál vissza egy webshopból azért, mert nem jelent meg gyorsan a termék, vagy a kosár felület. Hányszor érezted azt, hogy tök érdekes az információ amit olvasol, de megőrülsz attól, hogy 5 percenként valami hiba üzentet dob a honlap.
A weboldal sebesség is nagyban ettől a választástól fog függeni. Ami hosszútávon befolyásolhatja az odaérkezők viselkedését.
A stabil gyors és biztonságos honlap a megfelelő tárhelyszolgáltató választásnál kezdődik. Milyen lehetőségeid vannak?
A webtárhelyek típusai
Túl sok lehetőséged nincsen, az alábbi kettő közül tudsz választani: osztott tárhely, és virtuális magán tárhely. Mik ezek?
VPS (Virtual Private Server), avagy Virtuális Privát Szerver
A Virtuális Privát Szerver egyik nagy előnye, hogy nem egy előre meghatározott konfiguráció szerint tudod használni, hanem rengeteg beállítást tudsz a saját szájízed szerint alakítani. Nem csak beállításokat de akár a rendelkezésre álló, felhaszánlható erőforrást is mahinálhatod.
Nem sokat szeretnék most foglalkozni a VPS-ekkel, mert a vállalkozások 90%-nak teljesen felesleges egy ilyen rendszerre költöztetnie a honlapját, mert nem fogja kihasználni azt a plusszt amit, nyújtani tud. Nincs is rá szüksége a legtöbbször.
Az osztott tárhely
Az osztott tárhely, ahogy a neve is sejteti, egy olyan rendszer, aminek az erőforrása nem dedikáltan a te igényeidet szolgálja ki, hanem több, a tiedhez hasonló honlap osztozik az erőforrásain. Ez elsőre ijeszőten hangzik, jogosan merül fel a kérdés benned: oké, de most akkor másnak a honlapja befolyásolhatja az enyémet?
A válasz az, hogy igen. Viszont osztott tárhely és osztott tárhely között hatalmas különbségek vannak. Ha tudod mire kell figyelni, akkor semmivel sem jársz rosszabbul, mint egy VPS-sel.
Mire figyelj oda osztott tárhelynél?
Szerver oldali biztonság
Az egyik legfontosabb, hogy a tárhelyszolgáltatód megfelelő páncélt viseljen. Ha ezeket a szavakat látod egy ajánlatban, akkor jó helyen jársz:
- WAF (Web Application Firewall): Magyarul web alkalmazás tűzfal, elég nyomin hangzik magyarul, de ez van. Ez blokkolja a kéretlen eléréseket, amivel a honlapodat bombázhatják.
- DDOS védelem (Distributed Denial of Service): Magyarul túlterheléses támadás. Ez meggátolja, hogy robotok ész nélkül garázdálkodjanak a honlapodon, lassítva annak működését.
- (Cloud)Scan: Valós idejű rosszindulatú programok észlelésére szolgáló védelem.
- Backups: Magyarul biztonsági mentések. Nagyon fontos, hogy a szolgáltatód biztosítson neked automatizált napi biztonsági mentéseket, amiket hosszú ideig tárol, minimum 2-3 hétig. Külön jó pont, ha van katasztrófa biztonsági mentés. Például, ha véletlenül törlöd a honlapod vagy megsérül a szerver amin a honlapodat elhelyezték, akkor vissza lehet állítani.
Ezeknek a megléte a kiszolgálói oldalon azért is nagy előny, mert így nem kell a honlapodat telepakolni biztonsági bővítményekkel, amik aztán jelentősen lassítják azt.
Ügyfélszolgálat, csakis 24/7
Mindenki tudja, hogy a villám mindig pénteken délután 5 kor csap be, tutti, hogy a te honlapod is péntek délután fog elszállni. Ha a tárhelyszogláltatód csak jövő hét hétfőn reagál a telefonodra vagy e-mailedre, a webshopod helyett pedig csak egy nagy fehér képernyőt látsz, nem fogsz örülni.
Az ügyfélszolgálat egy kritikus pontja a szolgáltatásnak. Mindenképpen győződj meg róla, hogy a hét mindenapján, éjjel-nappal elérheted őket ha baj van, még akkor is, ha kicsit morcosak. 🙂 Az sem hátrány, ha nem 72 órás válaszidőt vállalnak.
Staging site, avagy tesztkörnyezet
Normális tárhelyszolgáltató lehetőséget biztosít neked ahhoz, hogy az élő honlapodat békén hagyva, egy klón verzión tesztelhess új funckiókat, vagy végezhess el komolyabb átalakításokat. Senki nem szeretne a meglévő honlapján kipróbálni egy új bővítményt, vagy éppen elérhetetlenné tenni a kártyás fizetést.
A legtöbb normális szolgáltató egy gombnymással áttolja a változtatásaidat az éles honlapodra anélkül, hogy az ügyfeleid bármit is észrevennének belőle.
Szerver oldali gyorsítótárazás, hogy gyors legyen a honlapod
Ez kicsit hasonló, mint a honlap biztonság. Rengeteg bővítménnyel lehet gyorsítani a honlapod de sokkal hatékonyabb, ha mindez a szerveroldalon történik és nem terheli feleslegesen a weblapodat egy újabb plugin. Arról nem is beszélbe, hogy így leveszik az ezzel járó munkát a válladról.
SSL tanúsítvány, a biztonságos kommunikációért
Ez akár mehetett volna a biztonság alá is, de megér egy külön blokkot. Az SSL (Secure Sockets Layer) felel azért, hogy a honlapod biztonságos, titkossított csatornán tudjon kommunikálni, akár veled, akár más honlapokkal. Ez baromi fontos, már csak azért is, mert a Google szemében – meg az emberekében is- a megbízhtóság egyik fokmérője.
Kultúrált tárhelyszogláltató ezt ingyen adja neked, sajnos magyar szolgáltatóknál elég gyakori, hogy külön fizetni kell érte. Így vagy úgy, ez egyszerűen kötelező 2025-ben.
Egykattintásos WordPress telepítés
A WordPress telepítés mikéntjeiről már írtam egy cikket. Érdemes olyan szolgáltatót választani, aki nem szivat téged azzal, hogy manuálisan kell telepíteni a WP rendszert. Már csak azért sem, mert nem mindenki szeret tecnhikai dolgokkal szöszölni, plusz egy ilyen funckió beépítése a szolgáltatásba azért nem egy rakéta tudomány.
Rendelkezésre állás
A honlapod rendelkezésre állása azt jelenti, hogy elérhető a honlapod. A 99.99%-os rendelkezésre állás ma már szintén kötelező. Ne elégedj meg a 99%-al, mert ez csak elsőre tűnik jónak, mint az orosz rulettnél a hat az egyhez arány.
Mivel húzzák el előtted a mézesmadzagot?
Főleg a magyar tárhelyszolgáltatóknál lehet belefutni azokba a jelszavakba és felesleges funkciók kiemelésébe, amik ilyen-olyan módon, de beszívárogtak a köztudatba. Ezek fognak a legkevesebb pluszt hozzáadni a honlapod zavartalan, gyors, és biztonságos működéséhez. Melyek ezek?
Tárhely méret
„50 ezer gigányi tárhely csak itt….” rendben kicsit túlóztam, de elég sok helyen látni, ahol 10-20 giga tárhelyet kínálnak neked. De minek? Egy átlagos üzleti WordPress honlap kb 800 MB-ot foglal de sokszor még ennyit sem, Egy Webshop mondjuk 1-2 GB-ot.
Teljesen felesleges több pénzt fizetni a nagy tárhelyért, és pláne menekülj attól, aki ezt állítja be a szolgáltatása zászlóshajójaként.
SSD
Nah, ez a személyes kedvencem. 😅 2025-re már sikeresen beleverték az emberek fejébe, hogy HDD = lassúság, SSD = gyorsaság. Ez így is van, csak nem a szerver gépek esetében, amiken a honlapod el van helyezve. Nem attól lesz hiper-szuper gyors a honlapod, hogy SSD-t használó tárhelyen van. Már csak azért sem, mert az SSD ma már gyakorlatilag átvette a HDD-k helyét.
Ez kb olyan, mintha azzal reklámoznád az autódat, hogy van benne klíma, meg automata ablakemelő…
Ne az alapján válassz tárhelyszolgáltatót, hogy SSD-re rakják a honlapodat!
Korlátlan e-mail cím
E-mailre minden vállalkozásnak szüksége van. Domain-es e-mail cím (valami@tutihonlap.hu) pedig valóban profibb benyomást kelt, mint egy sima gmail.com-os cím. Viszont van egy ökölszabály, amit nagyon sokan nem tudnak, vagy nem foglalkoznak vele:
SOHA NE LEGYEN EGY HELYEN A HONLAPOD ÉS A LEVELEZÉSED! SOHA!
A céges levelezés, gyakorlatilag a legértékesebb kincse egy vállalkozásnak. Ha egy helyen tárolod a honlapoddal, akkor egyszerre fogsz elveszíteni mindent, vagy egyszerre nem fog működni semmi. Ne ezen spórolj, ne az legyél, akinek sok a havi pár ezer forint a nyugodt alvásért…irány a Google Workspace. 😉
Magyar tárhely vs külföldi tárhely
Ez kemény dió, és nincs is rá egzakt válasz. Ha nagyon le akarom egyszerűsíteni, akkor ezt tudnám mondani:
- Hobbi honlap => magyar tárhely
- Üzleti honlap => külföldi tárhely
Sajnos egyik magyar tárhely sem tudja azt a minőséget nyújítani, ami szükséges egy WP alapú üzleti honlap, vagy egy WordPress WoCommerce webshop megfelelő futtatásához. Egyrészt azért, mert nincs meg az infrastruktúra hozzá + a megfelelő szakértelem sem.
Ha mégis magyar tárhelyet szeretnél
Én az itthon elérhető szolgáltatók közül a Rackhost-ot tudom jó jobb szívvel ajánlani. Ár-érték arányban abszolút nyerők az évi 15-20 ezres kategóriában. Egyszerűbb, kezdő üzleti honlapoknak jó lehet, de én inkább hobbi weboldalakat tartanék itt. Webshopot semmiképp.
Closte: a külföldi tárhelyek koronázatlan királya
A Closte egy külföldi tárhelyszolgáltató akik a Google Cloud Platfomon (GCP) építettek ki a szolgáltatásukat, dedikáltan WordPress honlapoknak. Tudnak mindent, amit feljebb már kifejtettem sőt, még annál többet is. A „GCP” a Google-nak az infrastruktúrája, ezen ketyeg a YouTube, a Gmail, a Google Drive és még sorolhatnám.
Még laikusként is el tudod képzelni, és mérlegre tudod tenni, hogy vajon milyen szerverpark van a Googlenél és milyen egy magyar cégnél, meg milyen mérnökök dolgoznak az egyiknél és milyenek a másiknál…
Mintha a Coca-Cola-t hasonlítanád össze a bolero kólaporral. És igen, hidd el, a te honlapodnak is szüksége van arra a biztonságra és gyorsaságra, amit ez az infrastruktúra nyújtani tud.
Mi az érem másik oldala?
Mint ahogy a legtöbb külföldi szolgáltatónál, úgy a Closte estében is az egyik hátrány, hogy nincs magyar ügyfélszolgálat. A Closte még rátesz egy lapáttal azzal, hogy ők elsőroban fejlesztőknek készítették a platformjukat és nem mindig egyszerű velük zöld ágra vergődni.
A másik a költség. Egy külföldi tárhely jóval többe kerül, mint egy magyar, plussz ki vagy téve a deviza ingadozásnak is. Mondjuk Magyarországon ez tölti be a megszűnt vidámparki hullámvasút után maradt űrt. 🙂
Konklúzió
Az üzleti honlapod, webshopod a bevételed egyik – sok esetben egyetlen – forrása. Hosszútávon megtérül prioritásként kezelni, és nem ezen spórolni.
Az évi 15-20 ezer forintos ráfordítás nem fogja 100%-osan fedezni a szükségleteidet és nagy eséllyel a költségeidet sem. Egy rossz tárhely miatti pár napos kiamaradás komoly bevételkiesést eredményezhet. Én arra bíztatlak, hogy külföldi tárhelyszolgáltatót válassz honlapod otthonának.
Természetesen az is teljesen érthető, ha se időd se kedved nincs a honlapod egészségével foglalkozni.
Ha tanácsot szeretnél egy tárhellyel kapcsolatban, esetleg kérdésed lenne, hagyj egy kommentet a cikk alatt, vagy bátran vedd fel velem a kapcsolatot.
Örömmel veszek minden megosztást, amit a lenti gombok segítéségével tudsz megtenni.
Vélemény, hozzászólás?