Legutóbbi cikkemben bemutattam mi a WordPress, milyen előnyei és hátrányai vannak. Ezzel az írással a WordPress telepítésében szeretnék segíteni neked.
wordpress.com vs saját tárhely
A WordPress világával éppen csak ismerkedők sokszor belefutnak abba a dilemmába, hogy hol indítsák el a honlapjukat. Sokan a wordpress.com oldalán kötnek ki, ahol egy fiók regisztrálása és az ingyenesen használható „wordpress.com”-os domain választása után gyakorlatilag neki is láthatnak a honlap építésének.

Bár valóban ez tűnik a legegyszerűbb megoldásnak, sok különbség van egy teljesen egyedi WP telepítés és az előbb említett rendszer használata között. Ebben a cikkben nem fogok mélyrehatóan belemenni mik a különbségek, íme a kettő legfontosabb pár szóban.
A saját domain név előnyei
A domain név lesz a honlapod egyedi azonosítója, ezért nagyon nem mindegy hogyan épül fel. Magyarországon mindenki megszokta a „.hu” végőződést és jóval bizalmatlanabbak azokkal az oldalakkal szemben amik nem erre végződnek.
A „tutihonlap.hu” sokkal hitelesebb mindenki szemében, mint a „tutihonlap.wordpress.com”
A rackhost domain regisztrátornál pár kattintással tudsz egyedi azonosítót vásárolni leendő honlapodhoz.
A szerkesztő felület
A wordpress.com-on létrehozott honlapod egy korlátozott szerkesztő felülettel fog rendelkezni, közel sem fogod tudni kihasznál a WP összes lehetőségét.
Érdemes tehát vásárolni egy saját domaint és bérelni egy tárhelyet, majd itt létrehozni a honlapot. Hogyan tudod telepíteni a WordPresst?
Az egykattintásos WordPress telepítés
Minőségi tárhelyszolgáltató esetén egyáltalán nem lesz bonyolultabb a telepítés folyamata, mint egy applikáció installálása a mobilodon.
Cpanel
Személy szerint nem vagyok nagy híve ennek a felületnek de sok magyar és külföldi tárhelyszogláltató használja a cPanel-t. Ezért ezen a rendszeren is megmutatom, hogyan tudod egykattintással telepíteni a WP-t.
Lépj be a tárhelyszolgáltatód oldalán a fiókodba és keresd meg a Cpanel-t. Általában legalul fogsz találni egy „alkalmazás telepítése” menüpontot ahol ki tudod választani a WordPress-t
- Előfordulhat, hogy meg kell adnod a telepítendő WordPress verziót (mindig a legfrissebbet válaszd) de a legtöbb szolgáltatónál csak a legfrissebbett engedi telepíteni.
- Ki kell választanod, a megfelelő domaint. Ha több domain van regisztrálva a fiókodban, akkor mindegyik ott lesz a listán. Vigyázz, nehogy olyat válassz, amin már van tartalom, mert az új fájlok felül fogják írni az eredetit.
- Meg kell adnod egy felhaszánlónevet és jelszót, amivel a telepítés után be tudsz lépni a honlapod adminisztrációs felületére. Figyelj arra, hogy biztonságos jelszót használj.
- Utolsó lépésként meg kell adnod a honlapod nevét, illetve egy rövid leírást is beállíthatsz. Ezeket mind módosíthatod a késöbbiekben.
Rackhost
A rackhost szerintem az egyik legjobb magyar tárhelyszolgáltató az évi 20-25 ezer forintos kategóriában. Itt még cPanel-ben sem kell turkálnod. Bár nem rég vezettek be egy Cpaneles tárhely csomagot is.💁♂️
Náluk arra figyelj, hogy mindenképp a „WordPress tárhely csomagok” közül válassz, mert csak ezeknél fog működni az egykattintásos módszer.

Ahogy a fenti képen is láthatod, itt még kevesebb adatot kell megadnod. Tényleg pár perc alatt elkészül a működő WP telepítés, és már dolgozhatsz is.
A „https://domainneved.hu/wp-admin” felületen keresztül fogsz tudni belépni a korábban megadott felhaználónév + jelszó párossal.
A manuális WordPress telepítés
Amennyiben nincs lehetőséged egykattintásos módszerrel telepíteni a WordPress-t, akkor kézzel kell elvégezned a beállításokat. Én most a rackhost rendszerében foglak végig vezetni ezen a folyamaton. Ez első blikkre bonyolultnak tűnhet, de ne aggódj, nem lesz az, ha követed a következő lépéseket.
Mikre lesz szükséged?
- Egy MySQL adatbázisra
- FTP felhasználóra
- WordPress fájlokra
- Egy programra, amivel kapcsolódni tudsz az FTP szerverre
MySQL adatábzis létrehozása
Lépj be a rackhost fiókodba és navigálj az adatábzis fülhöz: „Webtárhelyek -> beállítások (a tárhelyed mellett lesz) -> adatábázis”. Majd kattints az adatbázis létrehozása gombra.

A felugró ablakban add meg a kért adatokat. Írd fel valalhova amiket megadtál, mert a késöbbiekben még szükség lesz rájuk. A felhasználónévnél és adatbázis névnél az előtagra is szükség lesz.

FTP felhasználó beállítása
Navigálj az FTP fülhöz: „Webtárhelyek -> beállítások (a tárhelyed mellett lesz) -> FTP”. Majd kattints az FTP felhasználó létrehozása gombra.

A felugró ablakban add meg az FTP felhaszánlóhoz a kért adatokat, úgy mint az adatbázis esetében és kattints a „Létrehozás” gombra. Nem kell ugyanazt a felhaszánlónevet használnod.

WordPress fájlok letöltése
Szuper! Ha mindent jól csináltál akkor a rackhost felületét egyelőre békénhagyhatod. Szerezzd be a szükséges WordPress fájlokat amiket majd felmásolsz a tárhelyedre.
Ezen a linken keresztül tudod letölteni a becsomagolt WP file-okat amiket a kicsomagolás után már tölthetsz is fel a szerverre.

FTP program és a fájlok másolása
Sok programmal tudsz FTP szerverhez csatlakozni én a Total Commander-t haszánlom, ennek a neve ismerősen csenghet neked is. A FileZilla is jó alternatíva lehet.
Total Commanderben a „ctrl+f” billentyűkombináció megnyomása után nyílik meg a „kapcsolódás az ftp szerverhez” ablak. Kattints az új kapcsolat lehetőségre és add meg azokat az adatokat amiket a rackhost felületén az FTP felhasználó létrehozásánál beállítottál.
A kiszolgáló neve szolgáltatónként eltérő. A rackhostnál írd be a következőt: wh23.rackhost.hu

Kattints az „OK” gombra majd a „Kapcsolódás”-ra.
Ha sikeresen csatlakoztál, akkor baloldalon fogod találni a számítógéped tartalmát, jobb oldalon pedig a rackhost szerverén lévő tartalamkat. A szerveren találsz egy „web” mappát ide másold be a WordPress fájlokat. Ha a „web” mappán belül van egy „domainneved.hu” mappa, akkor pedig oda.

Ez elfog tartani egy ideig, akár 10-15 percig is. Ha kész vagy bezárhatod a Total Commander-t, nem lesz rá többet szükség.
Az utolsó lépések
A nehezén túl vagy, gratulálok! 😉 Már csak néhány lépés és dolgozhatsz is az új honlapodon. A telepítést a böngészőben (Chrome, Firefox, stb) fogod tudni befejezni. Navigálj a következő URL címre:
https:/domainneved.hu/wp-admin/install.php
A „domiaineved.hu” helyett a saját domain nevedet kell megadnod. Ha nem működik a fenti útvonal, akkor próbáld meg „http” előtaggal. De arra az „s”-re nagy szükség lesz a késöbbiekben, hogy biztonságos legyen a honlapod. A „https” jelzi, hogy titkosított csatornán kommunikál a weboldalad. Az SSL ma már alapkövetelmény, mindenképp kapcsold be.
Amennyiben mindent megfelelően csináltál, az alábbi ablak fog megjelenni, ahol nincs más dolgot, mint rákattintani a „Rajta!” gombra.

A következő képernyőn be kell írnod a rackhost fiókodban korábban létrehozott adatbázis adatait.
Az „Adatbázis kiszolgáló” alapértelmezetten „localhost” és sok tárhelyszolgáltatónál nem kell átírni. A rackhost esetében a „mysql.rackhost.hu”-t kell beírni a localhost helyett.

Kattints a „küldés” gombra és irány a következő lépés. Ha mindent jól csináltál a következőt fogod látni:

Kattints a „Telepítő futtatása” gombra amivel megérkezünk az utolsó állomásra!
Az utolsó lépsében a honlapod adminisztrációs felületének elérését állítod be.

Figyelj arra, hogy erős jelszót adjál meg, és természetesen írd fel valahova, különben nem fogsz tudni belépni a honlapod szerkesztő felületére. Kattints a „WordPress telepítése” gombra és már kész is vagy!
A honlapod admin felületét a „https://domainneved.hu/wp-admin útvonalon keresztül éred el és az előbb megadott felhaszánlónévvel és jelszóval fogsz tudni belépni.
Végszó
Köszönöm, hogy végigolvastad! Remélem tudtam segíteni neked és sikerült a telepítés. Az igaz munka csak most kezdődik: irány a WordPress beállítások!
Ha elakadnál bátran vedd fel velem a kapcsolatot, vagy írj kommentet a bejegyzés alá, örömmel segítek!
Örömmel veszek minden megosztást, amit a lenti gombok segítéségével tudsz megtenni.
Szia,
Próbálkozok a WP telepítésével, de eddig nem sikerült.
Tudnál segíteni az indulásban?
Köszönettel: Tóth Géza
Kedves Géza!
Köszönöm, hogy elolvastad a cikkemet, örömmel segítek. Keress meg bátran az alábbi elérhetőségek egyikén:
E-mail cím: barnabas@tutihonlap.hu
Telefon: +3630 278 9094